20-lecie działalności Włodzimierza Stachonia

17 lutego 2012 roku o godz. 17:00 w Muzeum Przyrodniczym w Ciężkowicach odbędzie się spotkanie z okazji 20-lecia działalności fotograficzno-publicystycznej Włodzimierza Stachonia. W czasie spotkania uczestnicy zapoznają się z bogatym zbiorem artykułów i fotografii autora, które przez lata ukazywały się w najpopularniejszych, przyrodniczych publikacjach w naszym kraju. Zachęcamy do uczestnictwa w spotkaniu wszystkich miłośników przyrody.

Na stronie autora www.wlodzimierzstachon.pl czytamy.
Urodziłem się 15 lipca 1972 roku w Tuchowie (pow. tarnowski, woj. małopolskie). Z wykształcenia jestem ekonomistą, ukończyłem MWSE w Tarnowie. Obok pracy etatowej i codziennych obowiązków, od blisko 16 lat zajmuję się fotografią przyrodniczą. Większość zdjęć wykonuję na Ziemi Tarnowskiej, szczególnie często moje przyrodnicze wyprawy związane są z doliną przepięknego Dunajca. Fotografuję także w górach (szczególnie Pieniny, Tatry) i innych zakątkach kraju.

Moją przygodę z fotografią przyrodniczą poprzedziły – jeszcze z czasów „podstawówki” – liczne wypady w teren z lornetką . Zbierałem informacje głównie o ptakach, które przekazywałem później ornitologom działającym wówczas przy UJ w Krakowie. Aż któregoś dnia dostałem w prezencie album Puchalskiego „Wśród trzcin i wód” . Był to przełom, który spowodował, że i we mnie obudziła się fotograficzna pasja trwająca do dziś…

Początki były trudne – rozpocząłem od Zenita i różnych obiektywów zdobytych na bazarach. Satysfakcja z pstrykania była wielka, ale jakość efektów bardzo mizerna. Dopiero po latach zdobyłem pierwszego EOSa i był to kolejny przełom. Obecnie pracuję korpusami Nikona: D80 oraz pełnoklatkowym D3.

Od roku 1992 moje zdjęcia i teksty o tematyce przyrodniczej ukazują się na łamach ogólnopolskich czasopism ( łącznie dotąd ponad 20 tytułów), które dotychczas opublikowały blisko cztery tysiące moich prac. Nieprzerwanie od roku 2000 współpracuję z „Wiadomościami Wędkarskimi”, które przez 9 lat co miesiąc zamieszczały moje zdjęcia i teksty ( od roku 2010 publikacje w co drugim numerze). Szczególną pozycję wśród tytułów publikujących moje prace zajmuje także „Przyroda Polska” – z pismem tym współpracuję od 1992 roku, a ostatnie kilka lat jest to bardzo ścisła współpraca.

Moje zdjęcia publikowały także m.in. Łowiec Polski, Las Polski, Foto, Foto Kurier, Poznaj Swój Kraj, Płomyczek, Eko Świat, Eko i My, Echa Leśne, Aura, Głos Lasu, Poznajmy Las,i inne.

Lata systematycznej pracy zaowocowały powstaniem czterech albumów autorskich ukazujących piękno i bogactwo przyrody mojej małej ojczyzny. W 2006 roku powstał album „Świat przyrody Ziemi Tarnowskiej”, w roku 2007 – „Ziemia Tarnowska – osobliwości świata przyrody”, w roku 2011 ukazały się dwa alubumy: „Powiat tarnowski – portert przyrody” oraz „Cztery pory roku w gminie Gromnik” – bardzo „osobisty” album o miejscowości w której się wychowałem, mieszkam i pracuję.

Pojedyncze publikacje ukazywały się także w wydawnictwach Multico: „Las wspólne dziedzictwo”, „Przewodnik las”, „Las- młody obserwator przyrody”, „Ssaki lasów i łąk-młody obserwator przyrody”. Moje zdjęcia ukazywały się także na łamach kalendarzy LOP , „Łowca Polskiego”, Agencji Wydawniczej AP.

Niektóre z moich prac były nagradzane na krajowych konkursach fotografii przyrodniczej. M.in. w konkursie im. Wł. Puchalskiego organizowanym przez „Łowiec Polski” zdobyłem: III nagrodę w roku 1992, wyróżnienie w roku 2002, II nagrodę w kategorii „Ruch” w 2003, oraz I nagrodę w kategorii „Portret” w 2004r.

Włodzimierz Stachoń

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *