COVID-19, zasady zwiedzania rezerwatu

20 kwietnia 2020 roku została wznowiona możliwość zwiedzania rezerwatu Skamieniałe Miasto. W czasie epidemii COVID-19 należy zachować szczególne środki ostrożności. Prosimy o przestrzeganie przepisów. Obowiązuje zakaz organizacji wszelkich zgromadzeń, spotkań i imprez. Przypominamy, że poza głównym parkingiem przy ul. Krynickiej, można korzystać również z parkingu na rynku w Ciężkowicach, przy ul. Tysiąclecia i ul. Rekolekcyjnej.

Rezerwat Skamieniałe Miasto nie jest zamykany, dlatego można zwiedzać to miejsce o każdej porze dnia i nocy, 365 dni w roku.
Tutaj znajdziesz informacje o biletach wstępu.

Zachęcamy również do korzystania z innych kompleksów leśnych w okolicy w celu zmniejszenia natężenia ruchu turystycznego.
Nasze propozycje wycieczek szlakami turystycznymi:
– Pasmo Brzanki i Liwocza
– Okolice Jamnej
– Rezerwat Diable Skały w Bukowcu
– Ścieżki edukacyjne w Polichtach
– Las Tuchowski
– Rezerwat Cisy w Mogilnie

Od 25 kwietnia 2020 r. będę również pobierane opłaty za parking przy głównym wejściu do rezerwatu, oraz opłaty za wstęp.
– Bilet cały 3 zł, bilet ulgowy 2 zł
– samochód osobowy 5 zł
– autokar 10 zł
– motocykl 4 zł

Informacja zamieszczona na stronie Nadleśnictwa Gromnik.
Od poniedziałku 20 kwietnia br. znów można swobodnie odwiedzać lasy, także te znajdujące się w zarządzie Lasów Państwowych. W lesie nie ma obowiązku używania maseczki lub zakrywania ust i nosa w inny sposób.

W maseczce tylko na parkingu.

W nowym rozporządzeniu z 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii Rada Ministrów zniosła obowiązujący wcześniej zakaz korzystania z terenów leśnych pełniących funkcje publiczne, w tym państwowych lasów i parków narodowych. Jedyny wyjątek dotyczy obiektów leśnej infrastruktury turystycznej, takich jak wiaty, miejsca biwakowe, leśne siłownie, place zabaw, wieże lub tarasy widokowe itp. – z nich nadal nie wolno korzystać (§16 ust. 2 pkt 2). Wyłączone z użytkowania obiekty będą odpowiednio oznaczone przez leśników taśmą lub w inny sposób, ale niezależnie od tego stosujmy się do generalnego zakazu korzystania z takich miejsc i urządzeń. Otwarte i dostępne będę natomiast leśne parkingi i miejsca postojowe.

O ile jednak po samym lesie możemy spacerować bez maseczki, to musimy jej użyć przebywając na leśnym parkingu lub miejscu postojowym (§18 ust. 1 pkt 2). – Pamiętajmy, że nadal obowiązują ogólne zalecenia i ograniczenia dotyczące przemieszczania się w czasie epidemii koronawirusa, także w lesie. Powinniśmy zachowywać odpowiednie odstępy od innych osób, unikać grupowania się – przypomina minister środowiska Michał Woś, który rekomendował rządowi zniesienie zakazu korzystania z lasów.

Szczegółowe wytyczne dotyczące zasad udostępniania terenów leśnych znajdują się na stronie Nadleśnictwa Gromnik:
https://gromnik.krakow.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/lasy-znow-dostepne-lecz-zachowaj-ostroznosc/20183917

Jeżeli masz pytanie, napisz do nas: aktywnezwiedzanie@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *