Warsztaty rzeźbiarskie – fotorelacja

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przeprowadzonych 27 sierpnia 2011 r. Otwartych Pracowni Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła u rzeźbiarza Stanisława Sochy z Faściszowej. Organizatorem warsztatów jest Fundacja NADwyraz www.szlakrzemiosla.pl

Stanisław Socha jest samoukiem. Jego pasja narodziła się w dzieciństwie: uczniowie szkoły podstawowej w Brzozowej mieli za zadanie wykonać lampki nocne z drewna. Potem pan Stanisław zajął się korzenioplastyką. Odnajdywał na brzegu Dunajca korzenie o ciekawych formach i dorabiał do nich własne fragmenty. Od 1974 r. tworzy rzeźby przy pomocy noża. Część z jego wczesnych dzieł można do dzisiaj podziwiać w galerii pana Stanisława – są doskonale zachowane dzięki fachowej konserwacji.Wiele rzeźb pana Stanisława znalazło się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą oraz w muzeum w Łęczycy, Chatce Babuni w Tarnowie, Muzeum Etnograficznym im. S. Udzieli w Krakowie oraz Muzeum Etnograficznym w Łodzi. Artysta wykonuje również ogrodzenia oraz wszelkiego rodzaju szyldy i dekoracje drewniane.

Pan Stanisław posiada odrębny warsztat przydomowy. Potrzebne materiały sprowadza z Zakliczyna. Inspiracje czerpie z otoczenia. Lubi m. in. odtwarzać sceny z życia wiejskiego. Czasami też po prostu przygląda się klocowi drewna, który ma obrobić i w nim szuka zaklętego kształtu. „Samo drewno inspiruje” – mówi twórca. Do rzeźb, które mają stanąć we wnętrzu, wykorzystuje drewno lipowe. Bardziej trwałe dzieła powstają z modrzewia, dębu i olchy. Teren wokół Faściszowej jest gęsto zalesiony, materiału więc nie brakuje.

Fot. Piotr Firlej

Medialnie wydarzenie wpierali:
Radio ESKA – Tarnów
Brzozowa-SA
www.zakliczyninfo.pl
www.intermaks.pl
www.it.tarnow.pl
www.it.dunajecbiala.pl
www.naludowo.pl
www.malopolska.pl
www.pogorza.pl
www.e-gory.pl
www.ekorodzice.pl
www.kulturatka.pl
www.kulturaludowa.pl
www.praktycznyprzewodnik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *