Warsztaty rzeźbiarskie w Faściszowej

Zapraszamy na warsztaty z cyklu Otwartych Pracowni na Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła, które odbędą się 27 sierpnia w godz. 12:00-17:00, w pracowni rzeźby Stanisława Sochy w Faściszowej (gm. Zakliczyn). W malowniczej scenerii ogrodu pełnego dzieł artysty, będzie można wziąć udział w warsztatach i spróbować swoich sił w sztuce rzeźbienia w drewnie. Stanisław Socha jest twórcą m.in. licznych rzeźb które zdobią szlak biegnący przez Skamieniałe Miasto.

W ramach OTWARTEJ PRACOWNI możliwe będzie również zwiedzanie galerii i pokaźnej kolekcji rzeźb pana Stanisława oraz zakup jego prac.

Warsztaty rzeźby – prowadzenie: Stanisław Socha

27 sierpnia 2011 r. (sobota)
godz. 12:00 – 17:00

Miejsce: Galeria rzeźb w Faściszowej
Faściszowa 72 (gm. Zakliczyn)

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Jak dojechać?
Zobacz TUTAJ.

Stanisław Socha jest samoukiem. Jego pasja narodziła się w dzieciństwie: uczniowie szkoły podstawowej w Brzozowej mieli za zadanie wykonać lampki nocne z drewna. Potem pan Stanisław zajął się korzenioplastyką. Odnajdywał na brzegu Dunajca korzenie o ciekawych formach i dorabiał do nich własne fragmenty. Od 1984 r. tworzy rzeźby przy pomocy noża. Część z jego wczesnych dzieł można do dzisiaj podziwiać w galerii pana Stanisława – są doskonale zachowane dzięki fachowej konserwacji.Wiele rzeźb pana Stanisława znalazło się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą oraz w muzeum w Łęczycy, Chatce Babuni w Tarnowie, Muzeum Etnograficznym im. S. Udzieli w Krakowie oraz Muzeum Etnograficznym w Łodzi. Artysta wykonuje również ogrodzenia oraz wszelkiego rodzaju szyldy i dekoracje drewniane.

Pan Stanisław posiada odrębny warsztat przydomowy. Potrzebne materiały sprowadza z Zakliczyna. Inspiracje czerpie z otoczenia. Lubi m. in. odtwarzać sceny z życia wiejskiego. Czasami też po prostu przygląda się klocowi drewna, który ma obrobić i w nim szuka zaklętego kształtu. „Samo drewno inspiruje” – mówi twórca. Do rzeźb, które mają stanąć we wnętrzu, wykorzystuje drewno lipowe. Bardziej trwałe dzieła powstają z modrzewia, dębu i olchy. Teren wokół Faściszowej jest gęsto zalesiony, materiału więc nie brakuje.


Organizator: Szlak Tradycyjnego Rzemiosła www.szlakrzemiosla.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *