Szlak Nietoperza w Ciężkowicach

Szlak Nietoperza powstał aby udogodnić zwiedzanie Skamieniałego Miasta i zwrócić uwagę na występujące na terenie Skamieniałego Miasta rzadkie gatunki nietoperzy. Nie trzeba wychodzić i schodzić tym samym szlakiem na całym jego przebiegu przez rezerwat.
1. Zwiedzanie rezerwatu najlepiej rozpocząć na parkingu (przy drodze wojewódzkiej nr 977, adres: Ciężkowice, ul. Krynicka 79).
2. Następnie należy przejść szlakiem niebieskim PTTK przez cały rezerwat, aż do najwyższej części, gdzie znajduje się Skałka z krzyżem.
3. Następnie należy wrócić do skały Pustelnia i zejść Szlakiem Nietoperza do kładki, a dalej przejść na Ratusz i Czarownicę. Jeszcze raz przechodząc przez kładkę dochodzimy z powrotem do miejsca rozpoczęcia wycieczki.

Jest to najbardziej efektywna trasa zwiedzania rezerwatu. Jeżeli chcesz dojść do Wąwozu Czarownic, od Skałki z krzyżem należy iść dalej szlakiem niebieskim, przejść drogę, a po zejściu w dolinę i przejściu przez potok należy skręcić w prawo (brak oznaczeń). Powrót do Skałki z krzyżem odbywa się tą samą drogą.

Dlaczego Szlak Nietoperza?
Do najcenniejszych przedstawicieli fauny w rezerwacie Skamieniałe Miasto należą nietoperze. Występuje tutaj przynajmniej 11 gatunków nietoperzy, w tym: nocek natterera, nocek bechsteina, gacek brunatny, mopek, mroczek, borowiec, nocek rudy, karlik, podkowiec mały, nocek duży. W zależności od gatunku nietoperze żerują w niższych i wyższych partiach lasu, w lasach liściastych, na otwartej przestrzeni, nad rzeką Białą. Możemy je spotkać najczęściej w pobliżu Warowni Górnej (tutaj w starym kamieniołomie powyżej Warowni Górnej znajduje się jaskinia Skamieniała). Miejscem ich żerowania są również kompleksy leśne przy Skamieniałym Mieście, np. las gdzie przebiega Szlak Nietoperza.

Relacja z otwarcia Szlaku Nietoperza w Skamieniałym Mieście

Szlak Nietoperza oznaczony jest prostokątem ze znakiem nietoperza.
Początek szlaku znajduje się przy skale Pustelnia, a koniec przy wejściu na kładkę nad drogą powiatową 977, na skałę Ratusz.

Na Szlaku Nietoperza znajdują się dwa miejsca przystankowe. Nie ma dodatkowych tablic informacyjnych.

Budki dla nietoperzy.
Na terenie rezerwatu jak i w jego sąsiedztwie znajduje się kilkanaście betonowych budek dla nietoperzy. Budki te mają niewielkie otwory z przodu, a pod spodem namalowany jest znak nietoperza. Budki zostały zamontowane w ramach projektu realizowanego przez Koło Łowieckie „Szarak”.
Możemy je zobaczyć przy skale Pustelni, przy Ośrodku Rekolekcyjnym, na Szlaku Nietoperza i w jego pobliżu.

Dzięki niektórym gatunkom nietoperzy remontowane są dachy często zabytkowych świątyń (tutaj znajdują się miejsca letnich kolonii). W celach ochrony podkowca małego, nocka dużego i nocka orzęsionego zostały wyremontowane dachy kościołów w Bruśniku, Paleśnicy i Bukowcu. Powołano również w Małopolsce trzy specjalne obszary ochrony siedlisk nietoperzy:
– Ostoje Nietoperzy okolic Bukowca
– Ostoje Nietoperzy Beskidu Wyspowego
– Ostoje Nietoperzy Powiatu Gorlickiego

Pamiątki z podkowcem:
– Pierniki ciężkowickie
– Pluszowe podkowce

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o ochronie podkowca małego, zobacz film Misja Natura Szlakiem Podkowca Małego.

Więcej informacji o ochronie podkowca małego znajdziesz na stronie www.podkowiecplus.pl


Na mapie Szlak Nietoperza zaznaczony został czarną, przerywaną linią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *