Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach

Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach www.mcee.pl

Dnia 30 marca 2023 roku odbyło się uroczyste otwarcie Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach. To kolejny obiekt turystyczny na obszarze Pogórza Ciężkowickiego. Centrum oferuje interaktywną wystawę Ziemia-Woda-Powietrze.

Co znajduje się w MCEE?
Nowoczesna sala kinowa, prelekcyjna dla 180 osób. Część poświęcona walorom Pogórza Ciężkowickiego (m.in. skały z odwiertu Ignacy, mapa Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, regionalizacja Karpat). W dalszej części znajduje się „Jaskinia nietoperzy”, gdzie poza podstawowymi ciekawostkami dotyczącymi nietoperzy, można dokładniej zapoznać się z rzadkim gatunkiem nietoperza, występującym również w regionie – podkowcem małym. Jest tutaj makieta przedstawiająca lot podkowca z jaskini do świątyni.

Kolejne części poświęcone są wodzie i Układowi Słonecznemu. Warto zwrócić uwagę na laboratorium z zapleczem oraz czytelnie i filmotekę przyrodniczą. Całość wzbogacają wystawy przyrodniczo-edukacyjne.

Obiekt będzie połączony ze ścieżką przyrodniczo-edukacyjną w koronach drzew za pomocą szlaku nietoperzowego. Na szlaku tym będzie znajdowało się 10 stanowisk edukacyjnych.

Edukacja przyrodnicza przeżywa obecnie swój renesans. Propagowanie i rozwój świadomości na temat zagrożeń związanych z zaniedbywaniem naszej planety poparte są licznymi kampaniami społecznymi kierowanymi zarówno do dorosłych jak i młodzieży w różnych krajach świata. Również w Polsce wiele się pod tym względem zmienia.

Na parterze z kolei znajduję się laboratorium z zapleczem, EkoGaleria, magazyn pomocy dydaktyczno-naukowych, multimedialna sala edukacyjna, scena z powierzchnią projekcyjną, sala prób, magazyn rekwizytów i siedziba EkoTeatru, strefa zabaw dla małych dzieci, pomieszczenie wystaw czasowych, czytelnia przyrodnicza i filmoteka, podręczny magazyn eksponatów.

Zarówno budynek Centrum jak i ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną, oddalone od siebie o ok. 1,5 km połączy tzw. „szlak nietoperzowy” składający z 10 przystanków edukacyjnych w formie charakterystycznych dla regionu „latarni” (tzw. latarni kupieckich stawianych dawniej przy traktach handlowych), które w projekcie stanowić będą ciekawe i intrygujące elementy związane z edukacją przyrodniczą.


W Ciężkowicach o nietoperzach usłyszysz w Małopolskim Centrum Edukacji Ekologicznej, na wycieczkach po rez. Skamieniałe Miasto. A teraz zapraszamy na aktywne nietoperzowe wycieczki dla rodzin z dziećmi 5-16 lat.
Przygoda, Przyroda, Edukacja, Animacja.

Pogórze Ciężkowickie, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Beskid Niski, Jura Krakowsko-Częstochowska, Góry Opawskie, Masy Śnieżnika, Góry Stołowe, Góry Kaczawskie i wiele więcej.
Zapraszamy do świata zwinnego nietoperza podkowca małego!
Obserwacje wylotów nietoperzy, animacje, warsztaty, gry terenowe, aktywne wycieczki, niespodzianki dla rodzin z dziećmi w wieku 5-12 lat i dla każdego kto poznawać świat podkowca małego i innych gatunków nietoperzy. 3, 2, 1… lecimy!
Chcesz zapytać o najbliższe wydarzenia? 
Napisz do nas: krainapodkowca@gmail.com