Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach

Nowoczesne formy edukacji ekologicznej, czyli o projekcie Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach.
Planowane otwarcie. Jesień 2022 roku!

Edukacja przyrodnicza przeżywa obecnie swój renesans. Propagowanie i rozwój świadomości na temat zagrożeń związanych z zaniedbywaniem naszej planety poparte są licznymi kampaniami społecznymi kierowanymi zarówno do dorosłych jak i młodzieży w różnych krajach świata. Również w Polsce wiele się pod tym względem zmienia.

Przykładem takich działań w naszym regionie jest powstające Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej – Ziemia-Woda-Powietrze. Inwestycja realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020 składać się będzie z nowego, dwukondygnacyjnego budynku o powierzchni użytkowej: 1 290,15 m2 połączonego pomostem z istniejącą siedzibą Muzeum Przyrodniczego, ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej w koronach drzew, a także szlaku nietoperzowego łączącego siedzibę MCEE z wspomnianą ścieżką.

Na piętrze budynku mieścić się ma strefa powitalna, m.in. z wielowarstwową mapą Małopolski, sala „Klejnoty Pogórza”, sala „Woda i Przyroda”, sala „Woda i Człowiek”, a także sala warsztatowa.

Na parterze z kolei znajdować ma się laboratorium z zapleczem, EkoGaleria, magazyn pomocy dydaktyczno-naukowych, multimedialna sala edukacyjna, scena z powierzchnią projekcyjną, sala prób, magazyn rekwizytów i siedziba EkoTeatru, strefa zabaw dla małych dzieci, pomieszczenie wystaw czasowych, czytelnia przyrodnicza i filmoteka, podręczny magazyn eksponatów.

Zarówno budynek Centrum jak i ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną, oddalone od siebie o ok. 1,5 km połączy tzw. „szlak nietoperzowy” składający z 10 przystanków edukacyjnych w formie charakterystycznych dla regionu „latarni” (tzw. latarni kupieckich stawianych dawniej przy traktach handlowych), które w projekcie stanowić będą ciekawe i intrygujące elementy związane z edukacją przyrodniczą.
Integralną częścią projektu będą działania edukacyjne, takie jak opracowanie i publikacja pakietów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, opracowanie podręczników, prowadzenie konferencji metodologicznych.

Otwarcie Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej przewidziane jest na jesień 2022 roku.

Nowe, aktualne informacje znajdziesz na www.skamienialemiasto.pl

Planujecie rodzinną wycieczkę? Chcecie zanocować w klimacie chatki turystycznej 5 km od rez. Skamieniałe Miasto?

Dom Słońca i Owcy to kameralna agroturystyka o charakterze chatki turystycznej. Na gości czeka możliwość wykupienia pełnego wyżywienia- od śniadania, po kolację. Posiłki składają się z lokalnych produktów, swojskiego chleba na zakwasie, ekologicznych warzyw oraz własnych przetworów. Miejsce szczególnie polecane dla turystów i rodzin z dziećmi, chcących spędzić miły czas w prawdziwej, wiejskiej chacie. Miejsce szczególnie otwarte na osoby ceniące ciszę i spokój, bliskość natury i obecność zwierząt.
Do dyspozycji naszych gości oddajemy wygodny, czteroosobowy pokój na parterze (łoże małżeńskie + łóżko piętrowe) oraz otwarte poddasze, gdzie znajduje się 10 miejsc noclegowych.

Kontakt tel. 731 778 148
rezerwacje.agroturystyka@gmail.com
https://www.facebook.com/domsloncaiowcy