Atrakcje dla dzieci

Wiele skał, ciekawe legendy, wąskie przejścia czyli to wszystko co dzieci lubią najbardziej. Idealne miejsce na wycieczki z dziećmi.
Które z miejsc w rez. Skamieniałe Miasto najbardziej spodoba się dzieciom?

1. Skarby w szczelinie

Zanim wejdziecie na szlak przez rezerwat zaglądnijcie z dzieckiem do Tajemniczej Szczeliny. To tutaj co pewien czas według legendy pojawiają się ogromne skarby. Jeżeli nawet ich nie odnajdziecie, przejdziecie przejściem przez jaskinie na drugą stronę. Wejście do jaskini jest wygodne, a miejsca w środku na ok. 10 os. Jednak przejście dalej to wyzwanie, do którego dzieci zapraszać dwa razy nie trzeba. Idąc prosto pniecie się w górę (aby znaleźć przejście trzeba przyzwyczaić wzrok do ciemności). Przejście wąskie, pierwszy krok jest tutaj najtrudniejszy. Nie ma przepaści, dlatego starsze dzieci poradzą sobie bez problemu. Młodsze dzieci lepiej aby przeszły szczeliną po lewej stronie (niska szczelina, małe dzieci przejdą prawie na stojąco, starsze muszą się przeciskać i schylać).

2. Nos Czarownicy

Jesteśmy na platformie widokowej z której widać nos Czarownicy? Ale gdzie on dokładnie jest? Dzieci sobie z tą zagadką doskonale poradzą. Przy tej okazji warto zastanowić się, czym na co dzień zajmowała się czarownica?

3. Kładka nad drogą

Przejście nią nie nastręcza trudności, chociaż czasami niektóre dzieci muszą przełamać swój lęk.

4. Labirynt skalny

A ile jest wszystkich skał w Skamieniałym Mieście? Czy ktoś to policzył? To dobre zadanie dla prawdziwych, młodych odkrywców. Czy Wasza ekipa podejmie to wyzwanie. Dobrym miejscem, aby o tym pomyśleć jest Grupa Borsuka. Tutaj skał jest najwięcej i tworzą różne formy i kształty. Są takie bardzo duże jak Orzeł, Piekiełko, Borsuk ale również szereg pomniejszych jak Pianino czy Jajo Żółwia, albo jeszcze mniejsze. Czy odnajdzie tutaj Norę Borsuka, hak wbity w skałę i skałę która przypomina ludzką twarz? Do dzieła! W tej części rezerwatu dzieci chętnie wychodzą na łatwo dostępne skały. Pamiętajcie jednak, że jest to rezerwat i pisanie po skałach czy ich niszczenie w jakikolwiek sposób wiąże się z nieodwracalnymi skutkami dla środowiska. Dlatego warto przy jednym z napisów wykonanych przez wandali przeprowadzić pogadankę, czy można rysować po skałach?
Grupa Borsuka skrywa wiele tajemnic, spróbujcie je odnaleźć.

5. Wąskie przejście

Co teraz zobaczymy? Odpowiemy zagadką 😉
„Ostrosłupy na pustyni 4500 lat mają,
W Ciężkowicach dobrze się trzymają”. Za Piramidami kolejny challenge (wyzwanie). Ponieważ wąskie przejście przez skałę które przed nami to „próba brzucha”. Przejście to znajduje się po prawej stronie skały. Dorośli również mogą spróbować, albo przejść za szlakiem wygodniejszą ścieżką.

6. Baszta zamku

Ze stromego podejścia po korzeniach do Baszty Paderewskiego warto zrobić zdobywanie zamku. Małe gałązki niech będą mieczami, szyszki kulami i do ataku! I jak? Nie tak łatwo zdobyć zamek! Jednak dzielni rycerze z pewnością świetnie sobie poradzą!

7. Widoki na łące

Miejsce piękne zwłaszcza w czasie pogody i dobrej widoczności. Kto odnajdzie gdzie są Tatry? Tutaj można podskoczyć i zrobić ciekawe zdjęcie na łące.

8. Kominem do góry

Najwyżej położona skała w rezerwacie Skamieniałe Miasto. Często cel wycieczek. Wyjście na skałę jest możliwe wąską szczeliną. Wyjście dla dzieci możliwe wyłącznie pod opieką dorosłej osoby! Wyjście na skałę polecane zwłaszcza dla dzieci w starszym wieku oraz dla młodzieży, jednak zawsze pod opieką osoby dorosłej. Zdobycie skały dostarcza dużo emocji. Ze szczytu skały, ale również z podnóża skały malownicza panorama na centrum Ciężkowic.

9. Wodospad

Tutaj wiele osób liczy, że zobaczy spektakularny wodospad 😉 Lepiej się jednak miło zaskoczyć, niż rozczarować. Jeżeli jest susza wodospad może całkowicie wyschnąć. Wiele osób które tu dotarło uważa, że to najbardziej magiczne miejsce w Ciężkowicach. Ale czy na pewno? Przekonajcie się sami!

10. Pamiątki i lody

Na parkingu przed wejściem do rezerwatu znajdują się sklepy, gdzie możecie kupić lody, aby nagrodzić dzieci za trud zwiedzania rezerwatu. Pamiątki z wycieczki (magnesy, pocztówki, pluszowe podkowce, miecze) kupicie w budynku kasy biletowej lub w Barze pod Grunwaldem. Na parkingu jest dużo miejsc do siedzenia. WC znajduje się w Barze pod Grunwaldem (odpłatnie), są również przy parkingu Toi Toi. Przy wejściu do rezerwatu kasa biletowa.

Aktywnie dla rodzin z dziećmi 5-16 lat. 
Przygoda, Przyroda, Edukacja, Animacja.

Pogórze Ciężkowickie, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Beskid Niski, Jura Krakowsko-Częstochowska, Góry Opawskie, Masy Śnieżnika, Góry Stołowe, Góry Kaczawskie i wiele więcej.
Zapraszamy do świata zwinnego nietoperza podkowca małego!
Obserwacje wylotów nietoperzy, animacje, warsztaty, gry terenowe, aktywne wycieczki, niespodzianki dla rodzin z dziećmi w wieku 5-12 lat i dla każdego kto poznawać świat podkowca małego i innych gatunków nietoperzy. 3, 2, 1… lecimy!
Chcesz zapytać o najbliższe wydarzenia? 
Napisz do nas: krainapodkowca@gmail.com
Kliknij w poniższą mapkę poniżej aby dowiedzieć się więcej.