Zima w Skamieniałym Mieście i Wąwozie Czarownic

Rez. Skamieniałe Miasto i Wąwóz Czarownic można zwiedzać przez cały rok, również zimą. Jeżeli pogoda sprzyja, a turyści są dobrze przygotowani, wycieczka na pewno się uda.

4 powody dla których warto zwiedzać Skamieniałe Miasto zimą.
1. Jest pięknie. Kiedy skały pokryje śnieg, jest bardzo malowniczo.
2. Aktywność na świeżym powietrzu. Kiedy w miastach zimą dokucza smog, warto ruszyć na spacer po lesie.
3. Zamarznięty wodospad w Wąwozie Czarownic. Do największych zimowych atrakcji regionu należy Wąwóz Czarownic. Zwłaszcza po trwających kilka dni mrozach warto zobaczyć lodospad.
4. W okresie zimowym jest znacznie mniejszy ruch turystyczny.

O czym należy pamiętać przy organizacji zimowych wycieczek?
1. Zimą na szlaku jest bardzo ślisko, zwłaszcza w miejscach gdzie szlak się zwęża i jest bardziej stromy (przejście z parkingu na Ratusz, okolice skał: Warowni Dolnej, Orła, Borsuka, Baszty Paderewskiego, na szlaku do Wąwozu Czarownic).
2. Dostosujcie program wycieczki do doświadczenia, przygotowania, wieku i chęci uczestników. Nie każdy chce marznąć, chociaż są i tacy 😉 Lepiej na początek wybrać krótką trasę, aby zachęcić, a nie zniechęcić do zimowych wyjazdów.
3. Zabierzcie ciepłe ubranie i gorącą herbatę. Jeżeli planujecie bitwę na śnieżki warto zabrać zapasowe rękawiczki, przydadzą się również zapasowe skarpety i drugie buty (miło jest wracać do domu w komfortowych warunkach).
4. Jeżeli dysponujecie raczkami również możecie zabrać, wówczas będziecie się mniej ślizgać, a przez co poruszanie będzie bezpieczniejsze.

Kraina Narnii pod Tarnowem. Skamieniałe Miasto i Brzanka na zdjęciach. Zima 2021 r. w Gazecie Krakowskiej i na stronie „Tarnów – nasze miasto.”
„Pasmo Brzanki, Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, Jamna, Bukowiec i Ostrusza, to miejsca pod Tarnowem, które dla niejednego są celem kilkugodzinnych wypadów. Zimą jest tam równie pięknie, jak w innych porach roku. A może nawet piękniej? Piotr Firlej, znany przewodnik i propagator Pogórza Ciężkowickiego, Rożnowskiego i Beskidu Niskiego, korzystając z uroków zimy, w tym roku odbył już kilka wypraw eksplorując niektóre z tych miejsc nawet wiele razy. Zobaczcie zdjęcia, które przy okazji wykonał! Naprawdę robią wrażenie, a nam kojarzą się z baśniową Krainą Narnii”.

Zima w Paśmie Brzanki www.fb.com/JejWysokoscBrzanka

Zima na ścieżce edukacyjno-przyrodniczej w Lipnicy Wielkiej (gm. Korzenna) www.fb.com/LasPlebanskiLesnaSciezkawLipnicyWielkiej

Zdjęcia: Piotr Firlej