O rezerwacie

Rezerwat Skamieniałe Miasto nie jest zamykany, dlatego można zwiedzać to miejsce o każdej porze dnia i nocy, 365 dni w roku.
Tutaj znajdziesz informacje o biletach wstępu.

Rozrzucone gęsto na stoku wzniesienia na południe od centrum Ciężkowic zgrupowanie skał od dawna funkcjonowało w świadomości miejscowej ludności jako miejsce nieprzychylne, tajemnicze, zamieszkiwane przez złe moce. Ci którzy zapuszczali się w to ustronne miejsce opowiadali o fantastycznych kształtach skał przyrównując je do postaci ludzkich, zwierzęcych, wiążąc ich powstanie z niezwykłymi wydarzeniami.

W czasach kiedy ludzie nie posiadali naukowych instrumentów oglÄ…du Å›wiata, swoistÄ… formÄ… interpretacji zjawisk i zmian w Å›rodowisku byÅ‚y wÅ‚aÅ›nie legendy (Wróbel S., 1998). Nazwa rezerwatu wiąże siÄ™ z jednÄ… z opowieÅ›ci o powstaniu skamieniaÅ‚ego grodu. „SkamieniaÅ‚e Miasto” jest najwiÄ™kszÄ… przyrodniczÄ… atrakcjÄ… Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, najbardziej znanÄ… i popularnÄ….

W 1931 r. „SkamieniaÅ‚e Miasto” zostaÅ‚o uznane za zabytek przyrody. OchronÄ… objÄ™to wówczas 30,49 ha. Rezerwat o pow. 14,91 ha powoÅ‚ano ZarzÄ…dzeniem Ministra LeÅ›nictwa i PrzemysÅ‚u Drzewnego w dniu 12 lipca 1974 roku. W jego obrÄ™bie wyróżnić możemy cztery poÅ‚ożone w niewielkiej odlegÅ‚oÅ›ci od siebie enklawy. OchronÄ… prawnÄ… objÄ™to szereg wychodni skalnych zbudowanych z piaskowca ciężkowickiego wraz z roÅ›linnoÅ›ciÄ… porastajÄ…cÄ… skaÅ‚y i ich otoczeniem. Wychodnie rozrzucone sÄ… na dÅ‚ugoÅ›ci 700 m poczÄ…wszy od strzegÄ…cych od strony zachodniej „SkamieniaÅ‚ego Miasta” poÅ‚ożonych bezpoÅ›rednio nad BiaÅ‚Ä… „Czarownicy” i skaÅ‚y „Ratusz”, aż po najwyżej usytuowanÄ… niemalże na szczycie kulminacji SkaÅ‚ki 367 m n.p.m.

WyglÄ…d najbardziej znanej wychodni ziemi tarnowskiej – „Czarownicy”, nawiÄ…zuje do ludowych wyobrażeÅ„ wiedźm. Przypisywano tym kobiecym postaciom nadludzkie moce, umiejÄ™tnoÅ›ci sprawowania kontroli nad innymi. StawaÅ‚y siÄ™ przez to przedmiotem wielu legend i podaÅ„. Nie inaczej byÅ‚o i tym razem. SkaÅ‚a o charakterystycznym profilu to czarownica ukarana za zÅ‚orzeczenie ksiÄ™dzu jadÄ…cemu z komuniÄ… Å›wiÄ™tÄ… do umierajÄ…cego.

Usytuowanie przy drodze wojewódzkiej nr 977 z Tarnowa do Krynicy powoduje, że wiele osób zwraca uwagÄ™ na jej charakterystyczny profil. DziÄ™ki swej popularnoÅ›ci jest symbolem Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego.

Z poÅ‚ożonÄ… po sÄ…siedzku wychodniÄ… również wiąże siÄ™ bardzo ciekawa legendarna opowieść. Rajcy jeszcze nie skamieniaÅ‚ego natenczas miasta, zamiast troszczyć siÄ™ o los grodu, czas przeznaczali na urzÄ…dzanie hulaszczych zabaw, pijaÅ„stwie i rozwiÄ…zÅ‚ym prowadzeniu. Na efekty nie trzeba byÅ‚o dÅ‚ugo czekać. Zamienieni z peÅ‚niÄ…cym siedzibÄ™ rajców urzÄ™dzie w skaÅ‚Ä™ „Ratusz”, umierali w ogromnym cierpieniu, bo choć chcieli ugasić pragnienie nie byli w stanie zaczerpnąć wody z przepÅ‚ywajÄ…cej tuż obok rzeki. PowrócÄ… do Å›wiata żywych tylko wówczas, gdy przepÅ‚ywajÄ…ca u podnóży skaÅ‚y BiaÅ‚a, dosiÄ™gnie szczeliny znajdujÄ…cej siÄ™ na jej wierzchoÅ‚ku.

Z każdÄ… niemal wychodniÄ… w „SkamieniaÅ‚ym MieÅ›cie” wiąże siÄ™ jakaÅ› legenda. A to o rycerzu – skÄ…pcu, który ze swej zachÅ‚annoÅ›ci pilnujÄ…c wejÅ›cia do groty w której przechowywaÅ‚ niegodziwie zgromadzony skarb, umarÅ‚ z pragnienia, a innym razem o pustelniku któremu jako jedynemu prawemu pozwolono opuÅ›cić miasto przed skamienieniem, a to o ksiÄ™dzu który grajÄ…c w koÅ›ci z diabÅ‚em przegraÅ‚ koÅ›ciół, który również skamieniaÅ‚ (Iwanie R., 1998).

NajwiÄ™kszÄ… i najbardziej okazaÅ‚Ä… wychodniÄ… „SkamieniaÅ‚ego Miasta” jest „Grunwald”. PierwotnÄ… nazwÄ™ „PiekÅ‚o” wychodnia ta zawdziÄ™cza „Tajemniczej Szczelinie”, gdzie wedÅ‚ug legendy raz w roku pojawiać siÄ™ majÄ… ogromne skarby. Obecna nazwa nadana
zostaÅ‚a w 500 rocznicÄ™ bitwy z pod Grunwaldem. TablicÄ™ pamiÄ…tkowÄ…, wykutÄ… w skale w 1910 r. ufundowaÅ‚ I.J.Paderewski. WchodzÄ…c do rezerwatu mijamy źródÅ‚o „zdrowej wody”, o którym tak zwykÅ‚ mawiać wielki muzyk i patriota (Pulit F., 1993).

Szlak prowadzi wyÅ‚ożonÄ… kamieniem drogÄ… do jedynego miejsca w rezerwacie, gdzie istnieje możliwość rozpalenia ogniska. TrochÄ™ dalej dochodzimy do Warowni Dolnej i Górnej. Na tej drugiej odnaleźć możemy XIX – wieczne inskrypcje kamieniarzy. Krótkim szlakiem dojść możemy do jaskiÅ„ w powstaÅ‚ym na potrzeby budowy linii kolejowej kamienioÅ‚omie. Dalej wyobraźnia podpowiada nam nazwy kolejnych skaÅ‚. Rozpoznajemy bez problemu skaÅ‚y „OrzeÅ‚”, „Pianino”, „Pieczarki”, „Żółw”, „PiekieÅ‚ko” i „Borsuk”. Napotykamy dalej kolejno niewielkie „Baranki” (poza szlakiem) i ostro zakoÅ„czone „Piramidy” – oberwane fragmenty wiÄ™kszej skaÅ‚y zamykajÄ…cej „Lisi WÄ…wóz”.

Na wychodni ograniczajÄ…cej „Lisi WÄ…wóz” odnajdziemy korzeÅ„ o wygiÄ™tym ksztaÅ‚cie przypominajÄ…cy formÄ… „Aligatora”. Mijamy stojÄ…cÄ… samotnie „PustelniÄ™” i dochodzimy do „Baszty Paderewskiego”. Nazwa zostaÅ‚a nadana wysokiej ambonie w 1985 r., w 125
rocznicÄ™ urodzin artysty. Tutaj Tarnowskie Towarzystwo Muzyczne wmurowaÅ‚o tablicÄ™ upamiÄ™tniajÄ…cÄ… pamięć wielkiego polityka i pianisty. Przechodzimy obok „Cyganki” i „Grzybka” i dochodzimy do polany z której ukazuje siÄ™ nam widok w kierunku poÅ‚udniowym, na Zborowice w Dolinie BiaÅ‚ej, Góry Grybowskie – najbardziej na zachód wysuniÄ™tej części Beskidu Niskiego i Beskid SÄ…decki. Dochodzimy do ostatniej na naszej trasie wychodni „SkaÅ‚ki z krzyżem”, na którÄ… wejść można poprzez wÄ…skÄ…, ciasnÄ… szczelinÄ™ (miejsce eksponowane). Z góry roztacza siÄ™ panorama na Ciężkowice i DolinÄ™ BiaÅ‚ej, a w gÅ‚Ä™bi najbardziej na północ wysuniÄ™tÄ… część Pogórza Rożnowskiego, Pasmo WaÅ‚u i Lubinki.

IdÄ…c dalej szlakiem niebieskim biegnÄ…cym w kierunku Rzepiennika Strzyżewskiego dochodzimy do pomnika przyrody nieożywionej – Jar „Wodospad”>. Zaliczany do najwiÄ™kszych atrakcji turystycznych okolic Ciężkowic, leży już poza rezerwatem „SkamieniaÅ‚e Miasto”. SchodzÄ…c szlakiem w dolinÄ™, po przejÅ›ciu przez mostek, należy odbić w prawo i przejść kilkanaÅ›cie metrów poÅ›ród skaÅ‚. Popularnie nazywany „WÄ…wozem Czarownic”, przybiera postać gÅ‚Ä™bokiej rozpadliny skalnej dÅ‚ugiej na ponad 40 metrów i szerokiej do 4 metrów. OgraniczajÄ… go kilkunastometrowe Å›ciany skalne z piaskowca ciężkowickiego, czÄ™sto w postaci nadwieszonych ambon. WÄ…wóz zakoÅ„czony jest przewieszonÄ… Å›cianÄ… o wysokoÅ›ci 14 metrów, z której spÅ‚ywa potok tworzÄ…c wodospad. W czasie dużych mrozów powstaje efektowny lodospad.

trzech zespołów leÅ›nych. SÄ… to: kontynentalny bór mieszany jest zbiorowiskiem lasu sosnowo – dÄ™bowego stosunkowo ubogiego florystycznie, podgórska dÄ…browa acydofilna i jodÅ‚owy bór mieszany. WystÄ™powanie wielu drzewostanów leÅ›nych na terenie stosunkowo niewielkiej powierzchni stanowi o znacznej różnorodnoÅ›ci florystycznej i fitosocjologicznej. Takie zróżnicowanie spowodowane jest różnorodnoÅ›ciÄ… warunków glebowych, a w efekcie znaczne zróżnicowanie gatunków roÅ›lin.

Na obszarze rezerwatu stwierdzono wystÄ™powanie 124 gatunków roÅ›lin naczyniowych (bez mchów, wÄ…trobowców i porostów. SpoÅ›ród nich, 16 gatunków objÄ™tych jest ochronÄ… prawnÄ… (ZPKPwT, 2006). Ze wzglÄ™du na niewielkÄ… powierzchniÄ™, znikomo wyksztaÅ‚cone piÄ™tro podszytu oraz znacznÄ… penetracjÄ™ terenu przez turystów, wÅ›ród zamieszkujÄ…cych rezerwat zwierzÄ…t brakuje gatunków zwierzÄ…t o dużych rozmiarach. Bogaty jest natomiast Å›wiat owadów i ptaków. WÅ›ród bezkrÄ™gowców na uwagÄ™ zasÅ‚ugujÄ… barwne motyle, trzmiele, chrzÄ…szcze. Na terenie rezerwatu bardzo czÄ™sto obserwować można mrówki z rodzaju gmachówka. WystÄ™pujÄ… w bardzo dużej iloÅ›ci na skale „Ratusz”.

Mapa ponad 125 atrakcji do 50 km od Skamieniałego Miasta

Bibliografia:
– Firlej Piotr: 2006 rok, praca magisterska pt. „Kierunki aktywizacji turystycznej Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego”, Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ, Kraków.
– Iwanie R.: 1998 rok, „Tarnów i jego okolica w legendach”, wyd. Miejska Biblioteka Publiczna im. J. SÅ‚owackiego w Tarnowie, Tarnów.
– Pulit F.: 1990 rok, „Dom w Ojczyźnie”, wyd. Fundacja Paderewskiego – Chicago, Tarnów – KÄ…Å›na Dolna.
– Wróbel S.: 1998 rok, „Ciężkowice. Dzieje miasta do koÅ„ca XVIII wieku”, wyd. UrzÄ…d Miasta i Gminy Ciężkowice, Tarnów.

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o wesoÅ‚ych wycieczkach i propozycjach aktywnego spÄ™dzania wolnego czasu dla rodzin z dzieci 5-12 lat zapisz siÄ™ na listÄ™ mailowÄ… Przewodnika-Animatora™. ZapisujÄ…c siÄ™ na listÄ™ otrzymasz mapÄ™ z atrakcjami dla dzieci w okolicy SkamieniaÅ‚ego Miasta. Dużą wartoÅ›ciÄ… materiaÅ‚u jest koncentracja na atrakcjach ciekawych i aktywnych dla dzieci. Liczymy, że artykuÅ‚y, zestawienia prezentowane w przyszÅ‚oÅ›ci zainspirujÄ… Was do czÄ™stszych i jeszcze ciekawszych wycieczek.

Tutaj zapiszesz się na listę mailową Przewodnika-Animatora dla rodzin z dziećmi w wieku 5-12 lat. Zapisując się otrzymasz mapę atrakcji.

Aktywne wycieczki po rezerwacie Skamieniałe Miasto.

Nowość! Ośrodek wypoczynkowy pod Skamieniałym Miastem, domki, campingi

Ciężkowice, rez. Skamieniałe Miasto to doskonałe miejsce na wycieczki z dziećmi.
Planujecie rodzinną wycieczkę? Chcecie zanocować w klimacie chatki turystycznej 5 km od rez. Skamieniałe Miasto?

Dom Słońca i Owcy to kameralna agroturystyka o charakterze chatki turystycznej. Na gości czeka możliwość wykupienia pełnego wyżywienia- od śniadania, po kolację. Posiłki składają się z lokalnych produktów, swojskiego chleba na zakwasie, ekologicznych warzyw oraz własnych przetworów. Miejsce szczególnie polecane dla turystów i rodzin z dziećmi, chcących spędzić miły czas w prawdziwej, wiejskiej chacie. Miejsce szczególnie otwarte na osoby ceniące ciszę i spokój, bliskość natury i obecność zwierząt.
Do dyspozycji naszych gości oddajemy wygodny, czteroosobowy pokój na parterze (łoże małżeńskie + łóżko piętrowe) oraz otwarte poddasze, gdzie znajduje się 10 miejsc noclegowych.

Kontakt tel. 731 778 148
rezerwacje.agroturystyka@gmail.com
https://www.facebook.com/domsloncaiowcy