25 atrakcji w Gminie Ciężkowice
Gmina Ciężkowice należy do najbardziej atrakcyjnych gmin na terenie Pogórza Karpackiego. Leży na terenie Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się tutaj szereg atrakcji przyrodniczych i kulturowych. Przedstawiamy miejsca które warto odwiedzić w Ciężkowicach, Bruśniku, Jastrzębi, Pławnej, Ostruszy, Falkowej, Bogoniowicach, Kipsznej, Siekierczynie, Tursku, Zborowicach.
1. Rezerwat Przyrody Skamieniałe Miasto to najbardziej znana atrakcja Pogórza Ciężkowickiego. Ciekawe wychodnie, liczne legendy, dobre zagospodarowanie turystyczne sprawiają, że cieszy się ono coraz większą popularnością. Do najbardziej znanych wychodni należą: Czarownica, Ratusz, Grunwald, Warownie, Orzeł, Piekiełko, Borsuk, Piramidy, Baszta Paderewskiego, Skałka z krzyżem.
2. Ścieżka w Koronach Drzew w Ciężkowicach to długa na ponad 1 km trasa spacerowa na Pogórzu Ciężkowickim, na wysokości 370 m n.p.m. Jest to miejsce rekreacji rodzinnej, organizacji wycieczek przyrodniczych. Na trasie znajdują się przystanki edukacji ekologicznej, leśnej i przyrodniczej oraz punkty widokowe (Pogórze, Beskidy, Tatry). W najwyższym miejscu ścieżka wznosi się na wysokość 22 m ponad poziom gruntu. To pierwsza taka atrakcja na Pogórzu Karpackim.
3. Pomnik przyrody Wąwóz Czarownic (lub Jar Wodospad) należy do najbardziej tajemniczych i niezwykłych miejsc na terenie Ciężkowic. Z miejscem tym związane są liczne legendy. Znajduje się tutaj 14 metrowej wysokości Wodospad Ciężkowicki. Rozpadlina skalna, wraz z płynącym dnem wąwozu potokiem, brak dostępu światła słonecznego i duża wilgotność sprawiają, że panuje tutaj specyficzny mikroklimat.
4. Park Zdrojowy to nowa atrakcja Ciężkowic. Znajdują się tutaj obiekty przeznaczone do hydroterapii (wodolecznictwa), alpinarium (ogród zbudowany ze skał i ziemi, wraz z górskimi układami roślinności), arboretum (ogród dendrologiczny), brodziki z łazienkami mineralnymi, sieć alejek, wrzosowisko, siłownia terenowa, plac zabaw, ogrody wodne, tężnia, ogród sensoryczny. Otwarcie parku na wiosnę 2021 roku.
5. Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach posiada ciekawą, nowoczesną, interaktywną wystawę na temat gatunków zwierząt i roślin zamieszkujących region Pogórza Karpackiego, ale nie tylko. Znajduje się tutaj m.in. ekspozycja ornitologiczna, pogórzańska łąka, batyskaf, modele dużych drapieżników. Przy Muzeum Przyrodniczym powstaje Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej (planowane otwarcie w 2022 r.)
6. Rynek w Ciężkowicach należy do najładniejszych małomiasteczkowych rynków na terenie Małopolski. Elementem charakterystycznym są domy z podcieniami, klasycystyczny ratusz, kapliczka św. Floriana. Warto zatrzymać się przy ławeczce I.J.Paderewskiego i wysłuchać „Menuet G-dur”. Zabudowa drewniana rynku sprawia, że Ciężkowice znajdują się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.
7. Kościół pw. św. Andrzeja w Ciężkowicach to znane w okolicy sanktuarium. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Pana Jezusa Miłosiernego „Ecce Homo”. Świątynia została wybudowana przeszło sto lat temu w stylu neogotyckim z cegły i kamienia. Wysoka wieża kościoła góruje nad miejscowością. W kościele m.in. polichromia przedstawiająca historię odnalezienia cudownego obrazu.
8. Dworek w Kąśnej Dolnej to jedyny zachowany majątek Ignacego Jana Paderewskiego na świecie. Do oryginalnego wyposażenia pamiętającego czasy wielkiego kompozytora i pianisty należą szafa podróżna, fortepian marki „Petrof”, toaletka. Dworek otacza park z alejami lipowymi, dębowymi, wiązowymi. W najniższej części założenia znajduje się malowniczy staw.
9. Mural 3D Ignacego Jana Paderewskiego znajduje się na budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach. Najlepiej oglądać go z punktu anamorficznego, wówczas postać kompozytora i pianisty będzie najbardziej rzeczywista. Punkt ten oznaczony jest żeliwnym kręgiem na chodniku.
10. Wieża widokowa w Bruśniku znajduje się na wzniesieniu Styrki (420 m n.p.m.). Z wieży roztacza się szeroka panorama na Pogórza, Beskidy i pojedyncze szczyty Tatr Słowackich. Na wieży fotograficzna panorama z opisem wzniesień i atrakcji turystycznych w okolicy. Całkowita wysokość wieży to 23 m, platforma widokowa znajduje się na wysokości 18 m.
11. Pomnik przyrody Diable Boisko w Pławnej to największe okno skalne we fliszu karpackim. Wychodnia należy do najciekawszych w regionie. Brama skalna miała przypominać miejscowej ludności wejście do piekieł. Według innego podania na piaszczystym podłożu swoje harce urządzały tutejsze diabły. Dojście szlakiem od strony Pławnej lub Kąśnej.
12. Pomnik przyrody Skała Wieprzek w Jastrzębi położona jest na wzgórzu o wysokości 415 m n.p.m. Składa się z trzech skał, oddzielonych szczelinami. Związana jest z nią ciekawa legenda o kupcach zmierzających na targ z Grybowa do Zakliczyna. W czasie odpoczynku w tym miejscu, jeden z kupców zaprzysiągł, że wieprz jest jego, a jeżeli to nie prawda, to niech skamienieje. I tak też się stało.
13. Ściana skalna w Siekierczynie położna jest na ścieżce przyrodniczej. W obecnej chwili oznaczenie dojścia do skały jest słabo czytelne. Poza największą wychodnią, jest tutaj kilkanaście mniejszych. Ponadto kilka kolejnych wychodni znajduje się nieopodal w przysiółku Siekierczyny – Wolackie. Kompleks wychodni nazywany jest „Skałkami Siekierczyńskimi”.
14. Pomnik przyrody kamieniołom w Ostruszy jest największym odsłonięciem skalnym na Pogórzu Ciężkowickim. Liczy 100 m długości i ponad 20 metrów wysokości. Prace w kamieniołomie prowadzone były w drugiej połowie XIX w. i w pierwszej połowie XX w. Kamień pozyskiwano do budowy dróg, domów, mostów, linii kolejowej. Powyżej kamieniołomu górna jego część. Przy drodze skała – ostaniec z kapliczką z XIX w. Zapewne za sprawą istniejącej tutaj kapliczki skała nie została zniszczona.
15. Winnica Manru w Kąśnej Dolnej liczy 0,6 ha. Znajduje się przysiółku Zagórze, ok. 340 m n.p.m., sto metrów ponad dnem doliny Białej, z pięknym widokiem na Pogórze i Beskidy. Nazwa winnicy nawiązuje do skomponowanego w 1900 r. jedynego dzieła operowego Ignacego Jana Paderewskiego. Winnica prowadzi zarejestrowaną działalność, można umówić się z właścicielami wcześniej na degustację i zakup wina.
16. Brzęczący Ogród i Pszczela Kuźnia w Zborowicach to miejsca dla tych którzy chcą dowiedzieć się o pszczołach i pszczelarstwie więcej. Można tutaj podglądać pracę pszczół, jak również wziąć udział w warsztatach pn. „Co w ulu brzęczy?”, „Ul jako mieszkanie”, „Miód i produkty pszczele”. W Pszczelej Kuźni odlewane są m.in. świeczki w kształcie czarownicy.
17. Panorama na Tatry z polany pod szczytem Skałki 367 m n.p.m. w Skamieniałym Mieście, to jedno z miejsc wartych polecenia. Są jednak miejsca skąd panorama na Tatry i na Beskidy jest bardziej okazała. Warto odnaleźć wzgórze 405 m n.p.m. w przysiółku Ostruszy – Zagórze, Dział nad Zborowicami, Rakutową, Przedmieście Małe.
18. Rzeka Biała jest przykładem karpackiej rzeki o charakterze górskim. Ze względu na walory przyrodnicze Biała Tarnowska została objęta obszarem Natura 2000. Jednym z najciekawszych miejsc jest odcinek między Pławną a Zborowicami. Tutaj elementem charakterystycznym są progi kamienne. Jeżeli będziemy mieć wystarczająco dużo cierpliwości i szczęścia zobaczymy ryby, płazy, ptaki. Spotkanie z rzeką to również (niestety) duża ilość śmieci.
19. Źródło w przysiółku Ciężkowic – Rakutowej to miejsce, gdzie prowadzono poszukiwania ropy naftowej. Zamiast ropy wytrysnęła woda mineralna (siarczkowa). Z tego miejsca roztacza się szeroka panorama na okolice Ciężkowic. Znajduje się tutaj niewielki „staw”, otoczony gaikiem brzozowym. Zapach „zaparkowej wody” wyczuwalny jest już z odległości kilku metrów.
20. Dolina Kipsznianki to cicha, spokojna dolina z urokliwym potokiem w przysiółku Szydłówek. Znajduje się na granicy gmin Ciężkowice i Gromnik. Dojazd z drogi głównej nr 977. Miejsce parkingowe znajduje się przy szlabanie. Nie ma tutaj szlaków, a doliną biegnie droga, którą można wybrać się na spacer. Znajdziemy tutaj ciekawy kamieniołom, osuwiska i okopy wojenne.
21. Cmentarze wojenne z I wojny światowej znajdują się w kilku miejscowościach na terenie gminy. Do najbardziej dostępnych należy cmentarz nr 137 w Ciężkowicach, 138 w Bogoniowicach, 143 w Ostruszy. warto odwiedzić cmentarze nr 135 i 136 w Zborowicach, 139 w Tursku, 141 w Ciężkowicach-Rakutowej. Dla lubiących poszukiwania, polecamy cmentarz nr 142 w Ostruszy.
22. Punkt widokowy w Falkowej to miejsce związane, według ludowych podań, z pobytem króla Jana III Sobieskiego. Król wracając spod Wiednia w 1683 r. postanowił odpocząć pod lipą. Ludność Falkowej serdecznie ugościła króla oraz jego wojsko. Od tego czasu Falkowa cieszy się opieką, tak jak w 1873 r. w czasie epidemii cholery. Lipa została powalona w czasie wichury w październiku 2020 r. Na lipie znajdowała się kapliczka MB Tuchowskiej. Miejsce to jest doskonałym punktem widokowym.
23. Muzeum Etnograficzne „Grociarnia” w Jastrzębi to miejsce gdzie zgromadzono przedmioty codziennego użytku, narzędzia stolarskie, kowalskie, rymarskie, narzędzia do przędzenia lnu, wyposażenie kuchni i chaty. Najciekawszym i najcenniejszym eksponatem jest wydrążona w pniu cembrowina studni.
24. Kościół w Bruśniku liczy przeszło sto lat. Został wybudowany w stylu neogotyckim. Znajduje się tutaj sanktuarium Matki Bożej Bruśnickiej. Na poddaszu kościoła jest letnia kolonia rzadkiego nietoperza – podkowca małego. Ze względu na jego występowanie, stanowi jedną z czterech enklaw Obszaru 2000 „Ostoje Nietoperzy Okolic Bukowca”.
25. Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła w Jastrzębi został wybudowany w XVI w. Jest jedynym obiektem sakralnym w gminie Ciężkowice wpisanym do Szlaku Architektury Drewnianej. We wnętrzu m.in. trzy ołtarze późnobarokowe, w ołtarzu głównym obraz Przemienia Pańskiego. Kilkakrotnie przebudowany.
Kościół z Zborowicach wybudowany jest w stylu późnogotyckim (określany również stylem gotyku prowincjonalnego). We wnętrzu dwa ołtarze rokokowe i jeden późnobarokowy. Zwiedzając kościół na zewnątrz, od strony prezbiterium warto zwrócić uwagę na ossarium – niewielkie pomieszczenie w którym złożono kości osób pochowanych na terenie przykościelnym.
Mapa ponad 125 atrakcji do 50 km od Skamieniałego Miasta
Opracowanie: SkamienialeMiasto.pl
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o wesołych wycieczkach i propozycjach aktywnego spędzania wolnego czasu dla rodzin z dzieci 5-12 lat zapisz się na listę mailową Przewodnika-Animatora™. Zapisując się na listę otrzymasz mapę z atrakcjami dla dzieci w okolicy Skamieniałego Miasta. Wielką wartością materiału jest koncentracja na atrakcjach ciekawych i aktywnych dla dzieci. Liczymy, że artykuły, zestawienia prezentowane w przyszłości zainspirują Was do częstszych i jeszcze ciekawszych wycieczek.
Aktywne wycieczki po rezerwacie Skamieniałe Miasto.
—
Zapraszamy na nietoperzowe atrakcje dla rodzin z dziećmi 5-16 lat.
Przygoda, Przyroda, Edukacja, Animacja.
Pogórze Ciężkowickie, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Beskid Niski, Jura Krakowsko-Częstochowska, Góry Opawskie, Masy Śnieżnika, Góry Stołowe, Góry Kaczawskie i wiele więcej.
Zapraszamy do świata zwinnego nietoperza podkowca małego!
Obserwacje wylotów nietoperzy, animacje, warsztaty, gry terenowe, aktywne wycieczki, niespodzianki dla rodzin z dziećmi w wieku 5-12 lat i dla każdego kto poznawać świat podkowca małego i innych gatunków nietoperzy. 3, 2, 1… lecimy!
Chcesz zapytać o najbliższe wydarzenia?
Napisz do nas: krainapodkowca@gmail.com
Kliknij w poniższą mapkę poniżej aby dowiedzieć się więcej.
Planujecie rodzinną wycieczkę?
Wakacje to czas aktywnych wycieczek i wspaniałych przygód. Mamy pewność, że wizyta w rez. Skamieniałym Mieście będzie angażującym i pełnym radości doświadczeniem. Zapraszamy do wspólnego odkrywania skarbów i tajemnic skalnego grodu w czasie Aktywnego Zwiedzania z Przewodnikiem-Animatorem.
—
Szukasz informacji o rez. Skamieniałe Miasto? Gdzie zaparkować, co zwiedzić, ile czasu zajmuje przejście szlakiem? Jeżeli planujesz przyjazd do Ciężkowic i rez. Skamieniałe Miasto, ale również chcesz odwiedzać inne ciekawe miejsca, zapisz się na bezpłatny webinar on line. Tutaj podpowiemy i pomożemy, co zrobić, aby wycieczka była ciekawa zarówno dla dorosłych jak również dla dzieci.
Kliknij w baner poniżej, lub link TUTAJ i dowiedz się więcej.