Gra terenowa w Skamieniałym Mieście
Gdy pogoda dopisuje, dopisują też humory. Tak było w sobotę, 26-tego października 2019 r. w Skamieniałym Mieście. Zorganizowana w rezerwacie gra terenowa pozwoliła zintegrować się młodszym i starszym. Dzięki tej formie aktywności można zwiedzić Skamieniałe Miasto w nieco inny sposób, połączony z edukacją i współpracą grupową, a także możliwością odkrycia swoich zdolności liderskich.
Na sobotnią grę przybyły trzy grupy: “Kamyki” – czyli młodzież z okolic Ciężkowic, “Pieczarki” – turyści z Krakowa, oraz “Nietoperze” – najmłodsi z uczestników. Zabawę rozpoczęliśmy w cieniu skały “Grunwald”. Zapieczętowaniem udziału w grze było przejście uczestników przez szczelinę “Grunwaldu”, zetknięcie z Czarownicą i nadanie nazwy zespołowi.
Pierwsze zadanie dawało pole do popisu miłośnikom fotografii, oraz wyłoniło z grup bystrzaków. Skamieniałe Miasto to wiele więcej szczegółów, niż widać na pierwszy rzut oka. Te właśnie szczegóły znajdujące się na szlaku należało odnaleźć i sfotografować. Z pomocą przyszedł przewodnik, który rozdał mapki, dzięki którym zadanie wzniosło się ku randze Sherlocka Holmesa.
W kolejnym etapie wędrówki uczestników spotkały pytania i krzyżówki na temat Rezerwatu Skamieniałe Miasto, okolicznych zabytków oraz osoby Ignacego Jana Paderewskiego, wszystkie nagradzane pieczątkami z wizerunkiem czarownicy, symbolu Skamieniałego Miasta.
Wiedza na temat osób związanych z naszym regionem nie skończyła się na Paderewskim, ponieważ w mini “Jaka to melodia” rywalizujące zespoły miały szansę odgadnąć nazwiska sław takich jak Roksana Węgiel, Maciej Maleńczuk czy bracia Szczepanik z zespołu Pectus. Warto wiedzieć, że mamy takie talenty całkiem blisko nas.
Na szlaku pojawiło się również kilka informacji przyrodniczych, ciekawostek zauważonych po drodze. Zespoły doskonale poradziły sobie również z quizem, zawierającym pytania z zakresu znajomości regulaminu zwiedzania, odrobiny historii Ciężkowic i działań związanych z rezerwatem.
Jak się okazuje, zarówno teamy z naszych okolic, jak i ten, który przybył do nas pierwszy raz, wykazały się świetną spostrzegawczością i zmysłem zapamiętywania. Mimo, że przewodnik zadawał trudne, a zarazem podchwytliwe pytania, zawsze znalazła się na nie odpowiedź.
Gra terenowa przeszła szlakiem przez Warownie, Grupę Borsuka aż do Baszty Paderewskiego. Zaprezentowany został również “Szlak Nietoperza”, wzbogacony o ciekawostki o podkowcu małym, którego zaraz za Czarownicą można uznać za symbol Skamieniałego Miasta, ponieważ ten mały nietoperz, jako gatunek chroniony, jest cennym elementem tego miejsca.
Zsumowane punkty zdobyte podczas zabawy pozwoliły wyłonić zwycięzców. Wyniki prezentują się następująco:
miejsce – „Kamyki” – 101 punktów,
miejsce – „Pieczarki” – 92 punkty,
miejsce – „Nietoperze” – 65 punktów.
Gra trwała około dwóch godzin, to czas, w którym można też zwyczajnie „obejść” większość skałek. Po wręczeniu nagród grupy zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie i z uśmiechem wróciły do domów, lub kto wie? Może dalej zwiedzały zakątki z usłyszanych od przewodnika legend…
Wszystkim zespołom serdecznie dziękujemy za udział w grze i zachęcamy zarówno do zwiedzania Skamieniałego Miasta, jak i do uczestnictwa w tego typu aktywnościach.
Wiktoria Bania
Więcej o grach terenowych tutaj.
Dodaj komentarz