Piernik Ciężkowicki – smaczna pamiątka

Cieszymy się, że turyści przyjeżdżający do Skamieniałego Miasta mogą zakupić coraz smaczniejsze i ciekawsze pamiątki. O smaku Piernika Ciężkowickiego już krążą legendy! Oto jedna z nich 😉 www.piernikciezkowicki.pl/

Po tym, jak gród Cieszki został zamieniony w kamień, wędrowcom, kupcom z południa i nowym osadnikom o tym zdarzeniu opowiadał jedyny ocalały – pustelnik mieszkający w chatce nad Lisim Wąwozem. Upominał wszystkich wskazując skamieniałą basztę jako przestrogę. Ponadto żarliwą modlitwą i częstym postem wyjednywał przebaczenie dla świata. Na każdy piątek złożył ślub zupełnego powstrzymania się od jedzenia, ślub milczenia oraz całodniowego trwania w modlitwie.

Właśnie w ten dzień tygodnia jego chatę odwiedzał szczególny gość – czart, który nigdy nie pogodził się z tym, że pustelnik, jako sprawiedliwy, nie został zamieniony w kamień. Diabeł wpadał w coraz większą wściekłość, kiedy jego kolejne pokusy nie przynosiły rezultatu. Najpierw pod pustelnię przywiódł piękną dziewczynę, która śpiewem miała oderwać pustelnika od klęczącej postawy. Gdy to się nie udało, rozsypywał złote monety wokół chaty duchownego, aby skusić go bogactwem. Bez efektu. Zdesperowany diabeł ukazywał mu się w oknie trzymając mitrę biskupią, obiecując zaszczyty i karierę kościelną.

Tak działo się do momentu, kiedy sprytny czart nie odkrył, że jedyną słabością pustelnika było jedzenie, a szczególnie słodkości. Przygotował więc diabeł pokusę – duży kosz pierników. Tym bardziej szczególnych, że wielkich jak dłoń dorosłego mężczyzny. Kiedy pustelnik poczuł ten kuszący zapach, przerwał modlitwę i wyszedł z chatki w poszukiwaniu źródła tej cudownej woni. Jednak kiedy odnalazł koszyk z piernikami, cisnął całą jego zawartość w krzak róży. Diabeł nie wytrzymał tej porażki i zaczął z wściekłością deptać pierniki wraz z kwiatami róży. Po tym zajściu pustelnik podniósł kawałek ciasta z rozgniecionymi płatkami, a zapach piernika z dżemem różanym zawładnął nim zupełnie i zjadł łamiąc śluby postu. Za to on i jego pustelnia zamienieni zostali w skałę. Jedna z wersji tej legendy mówi, że przybył wtedy anioł, który uwolnił pustelnika z kamiennego więzienia, zamieniając go w nietoperza, tak, aby mógł wyfrunąć skalną szczeliną.

Powidła śliwkowe lub miody, którymi są nadziewane, pochodzą z okolicznych sadów i pasiek. Pierniki z miodem robione są bezpośrednio przed konsumpcją… chodzi o jakość i smak 👍 Pierniki Ciężkowickie dostępne są od dwóch lat i cieszą się coraz większą popularnością. W czasie imprez i na zamówienie sprzedawane są również na wagę.

Pierniki można kupić w Punkcie Informacji Turystycznej przy wejściu do Skamieniałego Miasta w Muzeum Przyrodniczym w Ciężkowicach, w Palarni Kawy AGIFA w Tarnowie, w Tarnowskim Tramwaju, w Dworku w Kąśnej Dolnej (dedykowana wersja z dworem I.J.Paderewskiego). Cena trzech pierników z powidłem w opakowaniu wynosi 15 zł.

Więcej o Pierniku Ciężkowickim znajdziesz na stronie:
www.piernikciezkowicki.pl/

Zapraszamy na nietoperzowe aktywności dla rodzin z dziećmi 5-16 lat. 
Przygoda, Przyroda, Edukacja, Animacja.

Pogórze Ciężkowickie, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Beskid Niski, Jura Krakowsko-Częstochowska, Góry Opawskie, Masy Śnieżnika, Góry Stołowe, Góry Kaczawskie i wiele więcej.
Zapraszamy do świata zwinnego nietoperza podkowca małego!
Obserwacje wylotów nietoperzy, animacje, warsztaty, gry terenowe, aktywne wycieczki, niespodzianki dla rodzin z dziećmi w wieku 5-12 lat i dla każdego kto poznawać świat podkowca małego i innych gatunków nietoperzy. 3, 2, 1… lecimy!
Chcesz zapytać o najbliższe wydarzenia? 
Napisz do nas: krainapodkowca@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *