Reportaż ze szkolenia dla przewodników i kandydatów na przewodników – szkolenie podstawowe

Tuż za nami, drugie już, szkolenie dla przewodników. Mimo, że kartka z kalendarza wskazywała przedostatni dzień stycznia, dopisała słoneczna pogoda. W gościnnych progach Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach przywitał nas Wojciech Sanek – dyrektor placówki.

Rozpoczął   szkolenie wykładem na temat nietoperzy, ze szczególnym naciskiem na jeden z gatunków. Podkowiec mały, bo właśnie o nim mowa, był niewątpliwie jednym z głównych bohaterów szkolenia.

Gdy nasza wiedza na temat małych włochatych przyjaciół dosięgła poziomu zaawansowanego ruszyliśmy  do Wąwozu Czarownic. Nadal  wśród uczestników dominował temat chiropterologi, sprzątania guana, hibernacji, echolokacji i kilku równie skomplikowanie brzmiących pojęć.

Ruszyliśmy z górnego parkingu, prowadzeni przez przewodnika Piotra Firleja.  Część praktyczna mocno zaangażowała wszystkich uczestników. Były konkursy, zagadki, ciekawostki, wiersze, legendy oraz praktyczne rady dotyczące rozwiązań logistycznych i organizacyjnych.  Podczas spaceru przez rezerwat „Skamieniałe miasto”  uczestnicy kursu mieli okazję m.in. wejść na „Ratusz”,  mogli spełnić swoje marzenia, szukali skarbu w „Tajemniczej szczelinie” , podziwiali panoramę Tatr i co poniektórzy  widzieli nawet orła cień.  Dowiedzieli się też wiele na temat budowy geologicznej, historii, topografii i metodyce pracy przewodnika.

Gdy burczenie w brzuchach zagłuszało szum rzeki Białej, tuż pod skałą „Czarownica” zakończyła się ta część szkolenia. Wspólnie wróciliśmy do Muzeum Przyrodniczego  na przygotowany obiad.

Po krótkiej, poobiedniej rozmowie networkingowej, na temat Ciężkowic w czasach zamierzchłych, opowiedział nam Pan Piotr Drebot. Jako pracownik muzeum i specjalista w dziedzinie historii, oprowadził nas za pomocą slajdów po dawnych uliczkach i zakamarkach gminy Ciężkowice.  Kolejno zaprosił nas także, na spacer po Ciężkowickim rynku.  W programie mieliśmy również  wizytę w Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego.

Po powrocie ze spaceru, kolejnym  punktem programu był wykład Pana Wojciecha Sanka. Przekazał nam on informacje na temat  planowanych inwestycji turystycznych w Ciężkowicach.  Dowiedzieliśmy się jak wygląda koncepcja wdrożenia projektu „Ciężkowice Zdrój”.

Kończącym etapem szkolenia było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego. Wybraliśmy się  w wyjątkową podróż batyskafem oraz  obejrzeliśmy ekspozycje stałą obiektu.

Po zakończeniu zwiedzania przewodnicy z pełnymi rękoma materiałów szkoleniowych porozjeżdżali się do swoich domów. To był bardzo pracowity i owocny dzień!

Materiał przygotowała Natalii Pacana-Roman.

Informacje na temat szkoleń w Ciężkowicach i Skamieniałym Mieście na stronie www.skamienialemiasto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *