Prehistoryczne zwierzęta w muzeum

Fragmenty skamieniałych szkieletów zwierząt znalezionych w żwirowiskach z okolic Niwki, między innymi kości mamuta, niedźwiedzia jaskiniowego, nosorożca włochatego, tura, pra-żubra i konia ubogacą nową ekspozycję powstającego muzeum przyrodniczego. Autor artykułu w gazecie „Ziemia Ciężkowicka” nr 2/2011 Wojciech Sanek – kustosz Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach opisuje jakie zwierzęta można było spotkać w czasach prehistorycznych na obszarach z których ustępował lądolód.

Z artykułu dowiemy się m.in. że mamut był największym zwierzęciem na które polował prehistoryczny myśliwy, a na podstawie treści żołądka i przełyku odnalezionego w północnej Syberii osobnika określono dokładnie skład jego ostatniego posiłku. Któż by się spodziewał, że nosorożce włochate były zwierzętami bardzo rodzinnymi – w czasie wędrówek pochód rozpoczynało młode, za nim szła matka, a na końcu samiec, który sprawował opiekę nad całą gromadą. Po te i inne ciekawostki na temat prehistorycznych zwierząt odsyłamy do artykułu Wojciecha Sanka.

Nowa ekspozycja muzeum przyrodniczego budzić będzie nie małe zainteresowanie zwiedzających, a zaprezentowane ciekawostki to tylko kropla w morzu dla tych którzy już w niedługim czasie zdecydują się na odwiedziny nowo powstającego muzeum.

Więcej przeczytasz w „Ziemi Ciężkowickiej” nr 2/2011.
Rysunki do artykułu wykonała Joanna-Nalepka Sanek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *